İstanbul, İstanbul olalı… Yaşamak yüzde 73,74 zamlandı… Taşı toprağı altınla yarışan şehir

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı İstanbul Planlama Ajansı (İPA), vatandaşların yaşam pahalılığı ile mücadelesini rakamlarla ortaya koydu. İPA’nın ‘İstanbul’da Yaşam Maliyeti Araştırması’ raporuna göre, İstanbul’da yaşamanın maliyeti geçen senenin aynı ayına göre yüzde 73,74 artarak, 38 bin 828 lira oldu. İstanbul’da ortalama yaşam maliyeti, geçtiğimiz aya göre 3 bin 448 lira arttı.

İLGİLİ HABER: Temmuz’un zam şampiyonları

İstanbul’da yaşamanın maliyeti bir önceki aya göre yüzde 9,75, bir önceki senenin aralık ayına göre ise yüzde 40,69 oranında arttı. Bir önceki senenin temmuz ayına göre ise İstanbul’da yaşam maliyetinin senelik (son 12 ay) artış oranı yüzde 73,24 olarak gerçekleşti.

Temmuz ayında İstanbul’da dört kişilik bir ailenin ortalama yaşam maliyeti 38 bin 828 lira olarak hesaplandı. İstanbul’da ortalama yaşam maliyeti, haziran ayında 35 bin 380 liraydı. Temmuz ayında bu maliyet geçtiğimiz aya göre 3 bin 448 lira arttı.

Hanelerin sık kullandığı bazı ürünlerin bir önceki senenin temmuz ayına göre fiyat artışlarına bakıldığında en yüksek fiyat artışlarından birinin yüzde 94,31 artış oranı ile zeytinyağı fiyatlarında yaşandığı görüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir