Özgür Özel ilan etti! DEM Parti’nin en büyük şartı kabul edildi

  •     HABER7

İBB Başkan adayı olarak AK Parti’den Murat Kurum, CHP’den ise Ekrem İmamoğlu‘nun isminin açıklanmasının ardından 31 Mart yerel seçimleri için süreç hızlandı. Seçim takvimi hızla ilerlerken, ittifak arayışları da ivme kazandı. Altılı masanın dağılmasının ardından yalnız kalan CHP ise İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirleri kazanmak için stratejisini değiştirdi. 

İYİ PARTİ GİTTİ, HDP MASANIN ALTINDAN ÇIKTI

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin kaybedilmesinin ardından altılı masanın dağılması ve İYİ Parti‘nin yerel seçimlere ‘Hür ve müstakil’ olarak gireceğini açıklaması sonrası CHP, çıkar yolu DEM Parti’de buldu. Cumhurbaşkanlığı seçimi boyunca altılı masayı destekleyen ancak milliyetçilerin oylarını alabilmek için masaya dahil değilmiş gibi görünen DEM Parti, İYİ Parti’nin kararını netleştirmesinin ardından masanın altından çıkarıldı. 

DEM PARTİ’NİN ŞARTI KABUL EDİLDİ

13 Aralık 2023‘te Özgür Özel’in DEM Parti’yi ziyaret etmesinin ve ilk ittifak görüşmelerinin yapılmasının ardından bugün de DEM Parti heyeti CHP’yi ziyaret etti. DEM Parti ile bir süredir ittifak görüşmeleri gerçekleştiren CHP Genel Başkanı Özgür Özel, DEM Parti‘nin yerel seçimler için en büyük şartını kabul ettiğini bugün kamuoyuna duyurdu. Görüşme sonrası basın toplantısı düzenleyen CHP Genel Başkanı Özel ‘yerel seçim’ için DEM Parti’nin isteğine boyun eğdiğini açıkladı. 

Özgür Özel, DEM Parti‘nin yerel seçim için ‘Açık işbirliği’ şartının kabul edildiğini şu sözlerle aktardı;

Bugünkü ziyaret bir nezaket ziyareti olmakla birlikte. İki parti arasında, partilerin genel merkezleri düzeyinde sürdürülen iletişimin ilk adımlarıdır. Bundan sonraki süreçte de Meclis’te en çok sandalyesi bulunan üçüncü parti olan DEM Parti ile ilişkilerimizi kamuoyunun önünde açıkça sürdürmeyi, karşılıklı ziyaretleri yapmayı ve Türkiye’nin çok önemli meseleleri konusunda görüş alışverişinde bulunmayı sürdüreceğiz.

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir