Sadece 1554 İmzada Kalan Ahmet Özal: ‘Seçim Kurulu Önünde İnsanlar 100, 200 Lira İstedi’

‘Yüzde 25 oyumuz var’ diyerek Cumhurbaşkanlığı adaylığını açıklayan Türkiye İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Ahmet Özal, 100 bin imza toplama sürecinde sadece 1544 imzada kalmıştı. Özal, imza sürecinde yaşananları anlattı.

Türkiye İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Ahmet Özal, Sözcü TV’de katıldığı programda YSK’daki imza toplama işi için ‘çadır tiyatrosu’ benzetmesinde bulundu.

“Ben Malatya’da milletvekili seçildiğimde 120 binden fazla oy almıştım imza değil. Yani bu çok kolaydı aslında ama e-devlet’ten yapılması gerekirdi.”

“İsim vermek istemiyorum ama internette gördünüz büyük partilerin otobüslerle seçmenlerini getirip oralarda imza verdiler. İmza verdirdiler daha doğrusu.”

“AK Parti’nin de kendi çalışmaları oldu. Onları da biliyoruz.”

“Son günlerde il ve ilçe seçim kurulları önünde insanlar birikmeye başladı. Biz de aradı arkadaşlar teşkilatlardan ‘efendim imza vermek için 100 TL istiyorlar, 200 TL istiyorlar’ dedi. Ben de dedim ki artık bırakın bu işleri bu doğru bir şey değil. 100 lira, 200 lira verip imza toplamak da demokrasiye yakışan bir şey değil.”

“Mesela Malatya’da arkadaşları arıyorum 45 km ileride bir ilçe seçim kuruluna gitmek zorunda zaten orada insanlar canı ile uğraşıyor. Bütün deprem bölgesinde bu böyle. İstanbul’da Kartal veya başka bir yer yine 40-50 km yol gitmek zorundasın insanları götüremezsiniz. Yani para vermen lazım, bu da doğru bir şey değil. Bana sorarsanız bu 2023’ün Türkiye’sinde bir çadır tiyatrosundan başka bir şey değildir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir