Sahibinden kiracısına 200 bin TL “evden çık” komisyonu

Ankara’da Fatma Ş., evinde 2 bin 450 liraya oturan kiracısı Ali K.’ye, çevredeki emsal evlerin kira ücretinin 15 bin lira civarında olduğunu, kirayı yükseltmemesi durumunda evden çıkmasını istedi.

Emekli Ali K., ev kiralarının yüksek söyleyerek, 4 yıldır oturduğu evden çıkmayacağını belirtti. Fatma Ş., bunun üzerine evi satılığa çıkardı.

Ancak kiracı olduğu için evi satamadığını ileri süren Fatma Ş., emlakçısı aracılığıyla da Ali K.’ye, evi boşaltması için 200 bin lira teklif etti. Ali K., bu teklifi de kabul etmedi.

“HAVA PARASI TEKLİF ETMEYE BAŞLADILAR”

Ali K.’nin avukatı Selim Ünal, vekilliğini yaptığı Ali K.’nın 4 yıldır kirada oturduğunu söyleyerek “Ev sahipleri kiracılarını çıkarabilmek için artık ‘hava parası’ teklif etmeye başladılar. Bizi arayan emlakçı arkadaş, bizim vekilliğini yaptığımız kiracımızın eviyle alakalı bir teklifte bulundu ve ‘Bizim bu evimiz 4 milyon lira değerinde. Ancak içinde kiracı olduğu için evi 3 milyon liraya satamıyoruz. Çıkarsanız size 200 bin lira hava parası verelim’ dedi. Kiracım da emekli olduğu ve oturduğu fiyata yeni bir ev bulamayacağı için teklifi reddetti.” dedi.

Son 1 yıldır bu sorunun devam ettiğini belirten Ünal, kiracıların haklarını sanuna kadar savunmak istediklerini belirtti. Ünal, Ev sahibi şu an dava açsa bile kazanma ihtimali yok. 5 yıl boyunca aynı yasal sınırlar içerisinde kirasını alacak, ardından 5 yıl dolduktan sonra yine tahliye edemez.” dedi.

“Sadece miktarın güncellenmesini isteyecek. 5 yıl dolduktan sonra çevredeki kira fiyatlarının emsalleri neyse o miktar üzerinden yapılabilir.” ifadelerini kullanan Ünal, “Bunu da kendi aralarında çözmeleri mümkün olmuyor. Daha sonra ev sahipleri dava açıyor. Ardından mahkeme yüzde 25-30 arasında takdir indirimi yaparak, örneğin 20 bin liraysa kiralar 14-15 bin lira oluyor. Ev sahipleri ve kiracılar arasında ciddi sorunlar oluyor.” ifadelerini kullandı.

Bu durumun artık bir çözüme ulaşması gerektiğini belirten Ünal, şöyle devam etti:

“Bu nedenle buna devletin el atması gerekiyor. Kiracı diyor ki; ‘Ben yasal sınır neyse kiramı arttırıyorum. 5 yıl boyunca devletin belirlediği oran neyse ben o oranı arttırıp oturabilirim’ diyor. Ev sahibi de diyor ki; ‘Emsalleri 20 bin lira olmuş. Ben 2 bin liraya o kişiyi nasıl oturtabilirim?’ diyor. Bu nedenle ev sahibi ve kiracı sorunu başka bir boyuta geçmeye başladı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir