1 yaşında kayboldu, 25 yıldır ailesini arıyor

Güler Güven 13 Mart 1977’de henüz 1 yaşındayken İzmir’de tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda yalnız başına dolanırken zabıta ekipleri tarafından bulundu. Anafartalar Polis Merkezi’ne götürülen Güven’in herhangi bir yakını çıkmayınca, Çocuk Esirgeme Kurumu Yurdu’na teslim edildi.

22 YAŞINDA EVLATLIK OLDUĞUNU ÖĞRENDİ

Güler Güven’i altı ay sonra Ayşe-Çetin Güven çifti evlatlık edindi. Çift, Güven’i öz çocukları gibi yetiştirdi, sevgi gösterip destek oldu.

22 yaşında nişanlanan Güler Güven, nişanlısının yakınlarından evlatlık olduğunu öğrendi.

Güven çiftinin kızlarını kaybetme korkusuyla geçmişi araştırmasını istememesi üzerine Güler Güven de konuyu araştıramadı.

Annesi Ayşe Güven’i yaşlılığa bağlı nedenlerden yitiren, babası da yaşlanan Güler Güven, yıllar sonra biyolojik ailesini araştırmaya başladı. Güven, öz anne ve babasını bulabilmek için ilgili kurumlardan belgeleri toplamaya başladı.

“BİR ELİM YAĞDA BİR ELİM BALDA BÜYÜDÜM”

Güler Güven, “Bir elim yağda bir elim balda büyüdüm. Her yere beraber giderdik. Hep birlikte olurduk. 22 yaşında nişanlım telefonda söyledi. Onun ailesi, anneannemin eski mahalleden komşusuymuş. Oradan öğrenmiş. Günlerce ağladım. Araştırmaya kalkınca annemin engellemeleri oldu. Öğrenmemi istemedi. Çok seviyorlardı beni. Ben ailemi bulmak istiyorum. Neden bıraktılar ya da kayboldum mu kaçırıldım mı öğrenmek istiyorum. Belki annem bayılıp düşmüş de olabilir. Belki annem cahildi, arayıp bulamadı. Ne sebep oldu? Suçu var mıydı yok muydu? Bugüne kadar neler yaşadı, yaşamı nasıl geçti sormak istiyorum. Annemi bulmayı çok istiyorum” diye konuştu.

Güler Güven’in avukatı Bünyamin Bıçak da “Kendisinin bu durumunu öğrenince yardımcı olmak istedim. Eksik evrakları toplamaya çalışıyoruz. Sonrasında mahkeme yoluyla ailesinin kim olduğunu bulmaya çalışacağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir