ABD ve İngiltere’den Yemen’e peş peşe hava saldırıları

Yemen’deki Husiler (Ensarullah Hareketi), ABD ile İngiltere’nin, ülkenin batısındaki Hudeyde kentine birkaç saat içinde ikinci kez hava saldırısı düzenlediğini duyurdu.

AA’nın Husilere bağlı El-Mesire televizyonundan aktardığı haberine göre, ABD ve İngiltere’ye ait savaş uçaklarının Hudeyde’nin Salif ilçesindeki limanının güneyinde yer alan Eş-Şebeke bölgesini hedef aldı.

Husilerden ismi belirtilmeyen bir kaynak, Eş-Şebeke bölgesinin iki hava saldırısıyla hedef alındığını söyledi. Saldırıların verdiği zarara ilişkin ise herhangi bir bilgi verilmedi.

Husilerden gün içinde yapılan açıklamada, ABD ve İngiltere’ye ait savaş uçaklarının Hudeyde kentindeki Ras İsa bölgesine hava saldırısı düzenlediği belirtilmişti.

Ne olmuştu?

İran’ın desteklediği Yemen’deki Husiler, Filistinlilere yönelik saldırılara yanıt olarak, Kızıldeniz üzerinden İsrail’i füze ve insansız hava araçlarıyla (İHA) hedef almıştı. Füzeler ve İHA’lar, İsrail’in hava savunma sistemleri ve İsrail’e destek için bölgeye gönderilen ABD gemileri tarafından düşürülmüştü.

Husiler daha sonra İsrail’e giden ve İsrail’le bağlantılı gemilere de saldıracaklarını açıklamıştı. Husiler, 31 Ekim 2023’te Yemen açıklarında İsrailli şirketlere bağlı olduğunu belirttikleri ticari gemilere el koymaya, bazılarına da İHA ve füzelerle saldırılar düzenlemeye başladı.

ABD güçleri bu süreçte birçok kez Yemen’den atılan füze ve kamikaze İHA’ları düşürdüğünü duyurdu.

Husilerin eylemlerinin ardından çok sayıda gemicilik şirketi, Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı aldı.

ABD, küresel deniz ticareti güvenliğinin tehlikeye girdiği gerekçesiyle 18 Aralık 2023’te bir grup ülkenin katılımıyla Husi güçlere karşı “Refah Muhafızı Operasyonu” adında çok uluslu “deniz görev gücü” oluşturulduğunu açıkladı.

Kızıldeniz’de 31 Aralık 2023’te İsrail ile bağlantılı gemiyi ele geçirmeye çalışan Husilere ait 3 sürat teknesi, ABD helikopterleri tarafından ateş altına alındı.

Husiler, 10 Ocak’ta da İsrail’e destek olduğu gerekçesiyle Kızıldeniz’de ABD’ye ait bir geminin füze ve kamikaze İHA’larla hedef alındığını duyurdu.

ABD ve İngiltere, Yemen’e 12 Ocak günü sabaha karşı ilk hava saldırısını düzenlemişti ve sonraki günlerde de saldırılarını sürdürmüştü.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir