Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macaristan’da görüşmeler gerçekleştirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Macaristan’ın Kuruluş Günü kutlamaları dolayısıyla bulunduğu başkent Budapeşte’de temaslarda bulundu.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, önce kendisini kutlamalara davet eden Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile ikili ve heyetler arası görüşme gerçekleştirdi.

Başbakan Orban’ın çalışma ofisinin bulunduğu Karmelita Manastırı’nda yapılan görüşmede, Türkiye-Macaristan ilişkilerinin yanı sıra Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne tam üyelik süreci ile bölgesel ve küresel gelişmeler ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra bazı mevkidaşlarıyla ikili görüşme yapacağı otele geçti.

Erdoğan’ın burada Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ve beraberindeki heyetle gerçekleştirdiği görüşmede Türkiye ile Özbekistan ilişkilerinin yanı sıra bölgesel ve küresel gelişmeler değerlendirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaklaşık bir saat süren görüşmenin ardından Mirziyoyev’i görüşmenin gerçekleştiği otelden uğurladı.

VUCİC: TÜRKİYE BÖLGEDEKİ EN ETKİLİ AKTÖRLERDEN

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ve heyeti ile de bir araya geldi. Görüşmede, Türkiye-Sırbistan ilişkileri ve bölgesel konular ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Balkanlar’ın barış ve istikrarı bakımından Sırbistan’ı “anahtar ülke” olarak gördüğünü belirterek, Türkiye-Sırbistan ilişkilerinin “tarihindeki en üst noktasına ulaştığını” ifade etti.

Görüşmenin ardından sosyal medya hesabından paylaşım yapan Vucic, “Erdoğan ile her zaman önemli ve açık şekilde ikili ve bölgesel meseleler hakkında görüştüklerini” aktardı.

Vucic paylaşımında, “Türkiye ile ilişkilerimizi mümkün olan en iyi şekilde sürdürmek bizim için önemli ve bu toplantı, karşılıklı çıkarların tüm alanlarında zaten iyi olan Sırp-Türk iş birliğini güçlendirme yönünde bir başka adımdı” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bölgedeki barış ve istikrarın korunması hususunu da görüştüklerini kaydeden Vucic, Türkiye’nin “yapıcı angajmanıyla bölgedeki en etkili uluslararası aktörlerden biri olduğunu” ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, daha sonra Macaristan Cumhurbaşkanı Katalin Novak ile Karmelita Manastırı’nda görüştü.

Erdoğan’ın Macaristan’ın Kuruluş Günü’nü tebrik ettiği görüşmede, iki ülke ilişkileri ile bölgesel ve küresel konular değerlendirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konsey Üyesi Zeljka Cvijanovic ve Bosna Hersek’teki iki entiteden Sırp Cumhuriyeti’nin (RS) Başkanı Milorad Dodik’i kabul etti.

Türkiye ile Bosna Hersek arasındaki ikili ilişkiler ve mevcut iş birliğinin derinleştirilmesi için atılabilecek adımların ele alındığı görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı Akif Çağatay Kılıç ile Cumhurbaşkanı Başdanışmanları Zafer Çubukçu ve Sabri Demir eşlik etti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir