Sıcak Spot Bitcoin ETF Gelişmeleri ve Yorumları: Çok Yakında!

Son gelişmelere göre, Perşembe günü SEC ihraççılara son görüşmeleri yaptı. Bu doğrultuda çok yakında birden fazla spot tabanlı Bitcoin ETF başvurusunu onaylayabileceği bildirildi. BTC, bu haberlerin ortasında Çarşamba günkü ani çöküşten neredeyse tüm kayıplarını geri aldı. Yapılan bir anket, finansal danışmanların yalnızca %39’unun bu yıl bir Bitcoin ETF onayı beklediğini gösteriyor. Ancak %88’inin onaydan sonra BTC satın almakla ilgileneceğini ortaya koyuyor. Matrixport’tan Marcus Thielen, bitcoin ETF’si onaylandıktan sonra yatırımcıların Ethereum’a odaklanacağını tahmin ediyor.

Spot Bitcoin ETF çok yakında!

Bitcoin, bir spot ETF onayının yakın olduğu konusunda iyimser kalmasıyla 44 bin doları aştı. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Matrixport Çarşamba günü olası bir ret konusunda uyarı yaptığı rapor yayınladı. Bu rapor, Bitcoin’de %10’luk hızlı bir düşüşün tetiklenmesine neden oldu. Bununla birlikte, gözlemcilerin çoğu SEC’ten muhtemelen Cuma gününe kadar başvuruları onaylamasını beklemeye devam ediyor.

Bloomberg ETF analisti Eric Balchunas, ABD’de öğleden sonra saatlerinde yaptığı açıklamada, ajansın başvurularla ilgili son yorumları sunduğunu açıkladı. Ayrıca, olası Bitcoin ETF ihraççıların daha sonra başvurularını buna göre güncelleyeceğini belirtti.

Kısa bir süre sonra TechCrunch muhabiri Jacquelyn Melinek, “konuya son derece yakın” kaynaklara atıf yaparak SEC’in yakında birden fazla başvuruyu onaylayacağını söyledi.

Spot Bitcoin ETF’sine doğru ilerleme

Son iki gün içinde, birden fazla muhtemel spot Bitcoin ETF ihraççısı, süreçte bir başka adım olan Form 8-A’ları sundu. Bunlar arasında Fidelity, Grayscale, Ark Investments, Valkyrie ve VanEck yer alıyor. Bu hamle, ihraççıların ürün onaylandıktan sonra bir borsada işlem yapmalarına olanak tanıyan kayıt anlamına geliyor.

Son birkaç aydır, ihraççılar kalan endişelerini gidermek için SEC ile yakın bir şekilde çalışıyorlar. Hangi itfa modellerinin kullanılacağı, yetkili katılımcıların isimlendirilmesi ve hard fork ve airdrop’ların nasıl yönetileceği soruları da dahil olmak üzere üç temel konu üzerinde duruldu. Örneğin BlackRock, geçtiğimiz hafta Jane Street Capital ve JP Morgan Securities’i yetkili katılımcılar olarak adlandırdı. Valkyrie ise Jane Street Capital ve Cantor Fitzgerald’ın isimlerini verdi. Kaynaklara göre, Goldman Sachs da bu sürece dahil olmak istiyor.

Bazı belirsizlikler devam ediyor

Georgetown Üniversitesi’nde doçent olan James Angel, ajansın spot Bitcoin ETF lansmanını daha da geciktireceğini öngörüyor. Angel’a göre, SEC’in işleri daha da yavaşlatmasının bir dizi yolu var. Bu bağlamda Angel, şunları söyledi:

Temel olarak ihraççıya gidebilir ve diyebilirler ki, eğer bugün cevap istiyorsanız bu hayırdır. Yapmanızı istediğimiz şey başvurunuzu geri çekmek ve zamanı yeniden başlatmak için yeniden dosyalamak ve işte yapmanızı istediğimiz şey. Her ne kadar son tarihler olsa da, SEC’in tescil ettirenleri gönüllü olarak bir gecikmeyi kabul etmeye zorlama konusunda pek çok yeteneği var. Bu durumda ihraççılar mahkemeye gidebilir, ancak bu aylar sürer.

Bitcoin ETF sorası sırada Ethereum mu olacak?

Potansiyel bir ret ya da gecikmiş onay tahmininde bulunan dünkü raporun yazarı Matrixport araştırma başkanı Markus Thielen, ABD ajansının nihayetinde spot tabanlı ETF’lere izin vermesini beklediğini söylüyor. Ancak, Bitcoin’in önümüzdeki haftalarda daha düşük fiyatlara gerileyeceğini tahmin ediyor. Teknik göstergelerin de yükseliş trendinin durakladığına işaret ettiğini belirtiyor.

Thielen ayrıca, spot Bitcoin ETF ürünlerine yeşil ışık yakıldığında, yatırımcıların odak noktalarını hızla ikinci en büyük kripto para birimi olan Ethereum’a (ETH) çevireceklerini ve spot tabanlı Ethereum ETF başvuruları için kararın muhtemelen Mayıs ayı civarında verileceğini söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir